500+ zmniejsza długi

2017.09.15
500+ zmniejsza długi

Program 500+ wpłynął na sytuację na rynku kredytowym. Wielu rodzinom pozwolił zmniejszyć zadłużenie, a wiele uniknęło konieczności pożyczania pieniędzy. To wyniki badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK) przeprowadzonego w sierpniu 2017 r. na próbie 805 osób.

Ze wspomnianego badania wynika, że pieniądze otrzymywane w ramach Programu 500+ co trzeciej rodzinie pozwoliły wyjść z zadłużenia lub zmniejszyć je. Podobna grupa respondentów zadeklarowała, że dzięki comiesięcznemu wsparciu z budżetu państwa nie musiała pożyczać pieniędzy. Około 10 procent ankietowanych przyznało, że otrzymywane pieniądze zwiększyły ich zdolność kredytową, a poniekąd i wiarygodność kredytową, bo to stałe źródło zasilania domowego budżetu, i mogli zaciągnąć kredyt, wcześniej nieosiągalny lub dostępny w niższej niż potrzebowali kwocie.

Dane z rejestrów BIG InfoMonitor (gromadzi informacje o osobach i firmach posiadających przeterminowane zobowiązania wobec dostawców różnych usług. Dane zapisywane w rejestrach BIG pochodzą m.in. od operatorów telefonii komórkowej, dostawców płatnej telewizji, prądu, gazu, wody) i BIK (zbiera informacje o zaciągniętych kredytach, w tym posiadanych przez Polaków limitach kredytowych i kartach kredytowych. Korzystanie z tych produktów, rzetelne ich spłacanie jest podstawą do oceny punktowej, która wpływa na wiarygodność kredytową danej osoby i jest niezmiernie ważna przy ustalaniu warunków zaciąganego kredytu) wskazują też, że od momentu startu Programu 500+ zmniejsza się liczba przeterminowanych długów na kwotę poniżej 2 tys. zł. Wiosną 2016 r., kiedy zrealizowano pierwsze wypłaty, przeterminowane zadłużenie wynosiło ponad 32 proc. Latem 2017 r. wskaźnik ten spadł poniżej 30 proc.

Ankietowani byli także pytani na co przeznaczają otrzymywane pieniądze. Ponad 60 proc. stwierdziło, że wydają je na potrzeby związane z dziećmi (głównie na edukację i odzież. W dalszej kolejności na żywność, wypoczynek wakacyjny, zabawki). Jedna czwarta zadeklarowała, że z 500 zł korzysta cała rodzina. Odnotowano też wypowiedzi respondentów, że Program 500+ przynosi korzyści głównie im samym. Odpowiedziało tak 2 proc. pytanych.

Nieco niepokojące może być, że wśród celów, na które wydawane są pieniądze nie pojawiają się oszczędności z myślą o ułatwieniu dziecku startu w dorosłość, np. oszczędzanie na studia, na zakup mieszkania. Trzeba mieć nadzieję, że myślenie w tych kategoriach przyjdzie w chwili, gdy zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby rodzin.

Wg danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wsparcie z Programu 500+ otrzymuje blisko 4 mln dzieci, czyli ok. 57 proc. młodych obywateli w wieku do 18 lat.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Nasi Partnerzy