Biuro Informacji Kredytowej udostępniło aplikację mobilną, która zapewnia szybki i wygodny dostęp ze smartfona do kompleksowej informacji na temat naszych finansów. Aplikacja Mój BIK, którą można instalować na telefonach z systemem Android, jak i iOS, to propozycja dla osób mobilnych, które chcą na bieżąco kontrolować swoją historię kredytową oraz korzystać z ochrony przed wyłudzeniem.
Żyjemy coraz szybciej, coraz więcej spraw załatwiamy z pomocą smartfona w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Teraz można w ten sposób także sprawdzić swoją historię kredytową, upewnić się, czy są w niej aktualne dane, czy ktoś nie próbował na nasze personalia zaciągnąć zobowiązania.
Oferta mobilna BIK
Biuro Informacji Kredytowej jest największym źródłem informacji o kredytach i pożyczkach w Polsce. To tutaj są gromadzone informacje o zaciągniętych przez nas kredytach, zakupach ratalnych, posiadanych kartach kredytowych i limitach w rachunku. Wie o tym już ponad milion Polaków, którzy korzystają z oferty BIK na www.bik.pl. Teraz dostęp do danych z rejestrów BIK uzyskują zwolennicy rozwiązań mobilnych.
Przed wprowadzeniem aplikacji, BIK przeanalizował potrzeby i preferencje klientów. Okazało się, że wiele osób oczekuje szybkiego, bezproblemowego dostępu do historii swoich kredytów. Stąd od razu po zalogowaniu do aplikacji Mój BIK klient zobaczy wskaźniki, które pokazują zawsze aktualny stan jego kredytów. Dzięki temu może szybko skontrolować terminowość spłat lub łączną kwotę pozostałą do spłaty. Sprawdzi też swoją ocenę punktową BIK (tzw. scoring).
W wariancie rozszerzonym użytkownik zyskuje praktycznie nielimitowany dostęp do Raportu BIK. Dzięki temu może szczegółowo sprawdzać swoją historię kredytową, nawet codziennie, bez dodatkowych opłat. W wariancie podstawowym dostęp do Raportu BIK jest dodatkowo płatny za każdą aktualizację.
Aktualny Raport BIK umożliwia skorzystanie z Analizatora Kredytowego BIK – narzędzia do oceny szans na kredyt. Analizator bierze pod uwagę nie tylko dochody i wydatki, tak jak inne kalkulatory kredytowe, ale jako jedyne narzędzie tego typu uwzględnia również historię kredytową w BIK, tak, jak robią to banki.
Aplikacja Mój BIK pomaga też chronić się przed wyłudzeniami na skradzione dane. W obu wariantach oferty dostępne są Alerty BIK: powiadomienia 24/7 o próbach wyłudzenia i opóźnieniach w spłacie kredytów i pożyczek. W aplikacji można też zastrzec swój dokument tożsamości oraz włączyć Zastrzeżenie Kredytowe.
BIK Protect
Każdy, kto pobierze aplikację Mój BIK może też skorzystać z BIK Protect. To dodatkowa, bezpłatna funkcja aplikacji, która sprawdza ustawienia telefonu pod kątem bezpieczeństwa – jeśli program znajdzie jakieś niepokojące ustawienia, to poinformuje i podpowie użytkownikowi, co warto zmienić.
Oferta mobilna BIK jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i mikrofirm.
Więcej informacji dla klientów mobilnych
Chcąc skorzystać z oferty mobilnej BIK, po pobraniu aplikacji, klient potwierdza swoją tożsamość. To kluczowe w aplikacji Mój BIK, gdyż chodzi o dostęp do danych objętych tajemnicą bankową. Cały proces jest bardzo prosty, nie powinien potrwać dłużej niż kilkanaście minut.
W trosce o bezpieczeństwo swoich danych, przy każdorazowym uruchomieniu aplikacji klient potwierdza tożsamość zdefiniowanym przez siebie hasłem PIN. Opcjonalnie może skorzystać z biometrii, czyli weryfikować się za pomocą wizerunku twarzy lub odcisku palca (o ile umożliwia to posiadany przez niego smartfon).
Aplikacji mogą używać także dotychczasowi klienci, korzystający z oferty BIK na stronie internetowej. W tym celu nie muszą od nowa przechodzić procesu rejestracji, wystarczy, że po pobraniu aplikacji Mój BIK powiążą smartfon ze swoim dotychczasowym kontem w BIK. Cały proces zajmie tylko kilka minut.
Odpowiedź na potrzeby klientów
W wyniku pandemii zwiększyła się liczba użytkowników internetu oraz aplikacji mobilnych. Aż 80% respondentów wrześniowego badania opinii, pt. „Cyberbezpieczeństwo Polaków” potwierdziło aktywne korzystanie z różnych aplikacji na urządzeniach mobilnych. Z kolei o rosnącej popularności mobilnej bankowości dowodzi Raport NetB@nk za III kw. 2020 r. Wynika z niego, że liczba użytkowników korzystających z aplikacji mobilnych banków wzrosła o ponad 750 tys. w porównaniu do II kwartału, a w ujęciu rocznym zwiększyła się aż o 31%.
Na podstawie materiałów prasowych BIK