Na początku listopada dokonano podziału Banku BPH. Jedna funkcjonuje pod dotychczasową nazwą, a druga została włączona do Alior Banku. To efekt kupna przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH. Jakie są zasady podziału? Gdzie szukać konkretnych produktów?
Obecnie Bank BPH SA obsługuje jedynie kredyty hipoteczne dla osób indywidualnych. Kontakt z bankiem odbywa się tylko zdalnie (przez infolinię, e-mail, poprzez bankowość internetową bądź listownie), gdyż BPH nie posiada obecnie placówek bankowych. Na ulicach miast nadal można jednak spotkać oddziały z oznaczeniem Banku BPH, choć zostały one przejęte przez Alior Bank. Zachowano dotychczasowe oznaczenia, by ułatwić życie klientom spłacającym kredyty gotówką w kasach oddziału. Bez żadnych dodatkowych opłat mogą to nadal robić w oddziałach oznaczonych logo BPH.
Wszystkie inne produkty dla klientów indywidualnych i biznesowych zostały przejęte przez Alior Bank. Klienci, którzy posiadali zarówno kredyt hipoteczny, jak i inny produkt w banku BPH (np. konto osobiste) nagle stali się klientami obu banków równocześnie. Tym samym zniknęła możliwość automatycznej spłaty kredytu z ROR-u. W zamian Bank BPH proponuje uruchomienie nowej usługi - polecenia zapłaty, które też pozwala na cykliczne regulowanie rat bez konieczności wydawania za każdym razem dyspozycji, ale korzystanie z tej usługi może wiązać się z opłatami wynikającymi z Tabeli Opłat i Prowizji obowiązującej w banku, z którego będą pobierane pieniądze na spłatę kredytu.
Jedyne ułatwienie, to możliwość realizacji przelewu z konta osobistego przejętego z BPH przez Alior Bank na rachunek kredytowy pozostały w BPH bez dodatkowych opłat.
Bank BPH zapewnia, że warunki kredytów hipotecznych pozostaną bez zmian. Wysokość prowizji nie będzie uzależniona od korzystania z innych produktów, bo ich po prostu nie ma.
Z kolei Alior Bank, witając tych, którzy stali się jego klientami po przeniesieniu ich produktów z Banku BPH, informuje, że nie muszą oni podejmować żadnych działań w związku ze zmianami, bo Alior Bank stał się następcą prawnym Banku BPH. Oznacza to, że Alior Bank przejął wszelkie prawa i obowiązki Banku BPH wobec klientów – umowy zawarte z klientami mają nadal moc obowiązującą, nie zmieniły się numery rachunków bankowych ani kody PIN do kart płatniczych, obowiązują te same regulaminy i Tabele Opłat i Prowizji.