Studenci i doktoranci, którzy nie przekroczyli 25. roku życia oraz tegoroczni maturzyści (pod warunkiem wykazania, że dostali się na studia) mogą już wnioskować o kredyt studencki na najbliższy rok akademicki. Termin składania wniosków upływa 20 października. Jednym z warunków otrzymania kredytu studenckiego jest spełnienie kryterium dochodowego.
Kredyt studencki udzielany jest ze specjalnego funduszu w Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego korzystają 4 banki, które podpisały umowę z BGK – są to PKO BP, Pekao SA, BPS (i zrzeszone z nim banki spółdzielcze) oraz SGB-Bank (wraz ze zrzeszonymi z nim bankami spółdzielczymi).
Dla kogo i na jakich zasadach
Możliwość uzyskania kredytu uzależniona jest od spełnienia kryterium dochodowego. Obecnie maksymalny dochód na osobę w rodzinie wnioskodawcy nie może być wyższy niż 2.500 zł netto. Wypłata kredytu odbywa się w 10 miesięcznych transzach przekazywanych kredytobiorcy w miesiącach roku akademickiego. Mogą to być kwoty podstawowe (600 zł/miesiąc), podwyższone (800 lub 1.000 zł/miesiąc) lub obniżone (400 zł/miesiąc).
Studenci mogą otrzymywać pieniądze maksymalnie przez 6 lat, a doktoranci maksymalnie przez 4 lata.
W trakcie nauki państwo spłaca za studenta/doktoranta odsetki, które ustalane są na poziomie 50% stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego (obecnie stopa ta wynosi 1,75%). Kredytobiorca rozpoczyna spłatę zadłużenia, wraz z odsetkami, dopiero 2 lata po zakończeniu nauki. Liczba rat spłaty jest dwukrotnością liczby przekazanych studentowi transz pieniędzy (jeśli ktoś otrzymał 10 transz, to oddaje bankowi pieniądze w 20 ratach).
Najlepsi mogą ubiegać się o umorzenie części kredytu. Umorzenie połowy kredytu mogą uzyskać absolwenci, których wyniki znajdą się w gronie 1% najlepszych w danym roku akademickim. Znalezienie się w gronie 5% najlepszych absolwentów oznacza możliwość umorzenia 35% długu, a obecność w gronie 10% najlepszych absolwentów, przekłada się na możliwość umorzenia 20% zadłużenia.
W rozpatrywanych indywidualnie przypadkach, istnieje możliwość zmniejszenia wysokości spłacanych rat, zawieszenie ich spłaty, a nawet umorzenia całości lub części długu ze względu na sytuację życiową kredytobiorcy.
Warunki w bankach
Każdy z banków przyjął nieco inną politykę dotyczącą obsługi tych kredytów. Różnice sprowadzają się do wysokości pobieranej prowizji. Generalnie jest ona niższa dla osób posiadających konto w danym banku.
Kredyt studencki jest poręczany przez rodziców wnioskodawcy. Gdyby ich dochody były niewystarczające, można ubiegać się o poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego (prowizja wynosi 1,5% przyznanej kwoty) lub z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa (dotyczy tylko studentów zamieszkujących na wsi, prowizja nie jest pobierana).
Będą zmiany
W kolejnych latach mają nastąpić zmiany w zasadach ubiegania się o kredyt studencki. Przede wszystkim można się będzie o niego starać w dowolnym momencie roku akademickiego. Maksymalny wiek kredytobiorcy będzie podwyższony z obecnych 25 lat do 30 lat, a maksymalny czas pobierania pieniędzy do 7 lat.
Szczegółowe zasady ubiegania się o kredyt studencki i wzory niezbędnych dokumentów znajdują się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.