Kupiłeś obligacje Getback? Przeczytaj!

2018.05.18
Kupiłeś obligacje Getback? Przeczytaj!

Rośnie liczba skarg na działania pośredników oferujących obligacje spółki GetBack. Wiele osób uważa się za poszkodowane, wprowadzone w błąd. Komisja Nadzoru Finansowego zachęca inwestorów, którzy czują się oszukani do składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bezpośrednio do prokuratury.

Skargi wpływające do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że część pośredników oferujących obligacje spółki GetBack, polecając je swoim klientom zupełnie nie uwzględniało indywidualnej sytuacji klientów, ich wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu.

Sprawa dla prokuratury

Skarżący się podnoszą, że nie tłumaczono im dokładnie różnic między obligacjami skarbu państwa a obligacjami emitowanymi przez spółki, że nie mieli możliwości zapoznania się z prospektem emisyjnym. Są też skargi wskazujące, że niektórzy pośrednicy oferując obligacje firmy GetBack osobom posiadającym depozyty nie tłumaczyli charakteru i konstrukcji produktu jakim są obligacje i tego, że nie jest on objęty żadnym systemem gwarantowanych świadczeń.

Zdaniem UKNF, takie zachowanie pośredników znosi znamiona oszustwa i może być traktowane jako wprowadzenie w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 286 par. 1 kodeksu karnego). Dlatego urzędnicy zachęcają osoby, które czują się oszukane o kierowanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bezpośrednio do prokuratury, w której okręgu popełniono przestępstwo.

Rzecznik Finansowy niewiele pomoże

GetBack S.A. nie jest podmiotem rynku finansowego i nie podlega pod rygory ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. W tej sytuacji, spory na linii emitent (GetBack S.A.) – inwestor, nie należą do kompetencji Rzecznika Finansowego. Może on pomóc tylko wtedy, gdy obligacje zostały nabyte za pośrednictwem innego podmiotu finansowego i to dopiero po zakończeniu procesu reklamacyjnego. Przewiduje on konieczność udzielenia odpowiedzi przez podmiot rynku finansowego na wniesione zastrzeżenia. Dopiero gdy nie zostaną one uwzględnione lub odpowiedź nie zostanie udzielona w terminie 30 dni (w szczególnych sytuacjach termin ten może być wydłużony do 60 dni) od chwili otrzymania zastrzeżeń, można prosić o pomoc Rzecznika Finansowego.

Wcześniej może on interweniować, gdy inwestycja w obligacje GetBack S.A. była pośrednia, np. w formie nabycia jednostek uczestnictwa/certyfikaty funduszy inwestycyjnych.

W opisanych wyżej przypadkach rola Rzecznika Finansowego sprowadza się do sprawdzenia czy pośrednik dopełnił wymogów informacyjnych dotyczących oferowanego przez siebie produktu, czy nie wprowadził inwestora w błąd co do jego charakteru. Rzecznik nie może prowadzić jednak żadnego postępowania dowodowego, ustalać, czy takie wprowadzenie w błąd faktycznie zaistniało.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Nasi Partnerzy