Kolejne banki i instytucje ostrzegają przed oszustami, którzy pod pretekstem pomocy przedsiębiorcom w uzyskaniu pomocy w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, proszą o podanie danych osobowych, loginów i haseł do bankowości internetowej, a także treści sms kodów. Dzięki tym informacjom przestępcy mogą przejąć kontrolę nad rachunkiem firmowym i wyprowadzić z niego pieniądze.
Według informacji zamieszczonej na stronie Związku Banków Polskich, nawiązując kontakt z przedsiębiorcą oszuści starają mu się wmówić, że złożenie wniosku o subwencję jest trudne, praco- i czasochłonne, że nie ma sensu by zaprzątał tym sobie głowę, bo oni mogą wypełnić niezbędne formularze szybko i skutecznie. Przekonują, że wystarczy, by podał im dane niezbędne do zalogowania się do bankowości internetowej i kilka danych na temat firmy.
Rozmowa prowadzona jest w specyficzny sposób, z wykorzystaniem wyrafinowanych metod socjotechnicznych i ma przekonać rozmówcę, że sam nie poradzi sobie ze złożeniem wniosku.
Zalecenia Policji
W związku z tym, że takich sytuacji jest coraz więcej, Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP zalecają by:
Zachowajmy spokój i rozsądek
Przestępcy wykorzystują trudny czas, jakim jest pandemia, wymyślając coraz to nowe scenariusze oszustw, często oparte na strachu przed skutkami koronawirusa.
Otrzymując ofertę pomocy w związku z sytuacją pandemii, trzeba zachować zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Nie należy ulegać presji, kusić się pozornie atrakcyjne propozycje, działać pod wpływem chwili.
Oszuści doskonale zdają się sprawę, że wiele osób jest obecnie w trudnej sytuacji, że gotowych jest podjąć różne działania, by ratować swoje biznesy i starają się to wykorzystać. Ulegając ich namowom można jednak popaść w jeszcze poważniejsze tarapaty.
Banki sugerują, by po otrzymaniu podejrzanego telefonu bądź wiadomości mailowej z propozycją pomocy, jak najszybciej skontaktować się z ich infolinią i przedstawić sytuację. Konsultant oceni, czy nie ma potrzeby zmiany hasła/zablokowania dostępu do bankowości internetowej.
Jeśli, mimo zachowania środków ostrożności, doszło jednak do utraty kontroli nad rachunkiem, fakt ten trzeba zgłosić również policji.