Rekord upadłości konsumenckich

2018.12.21
Rekord upadłości konsumenckich

Blisko 6 tysięcy osób skorzystało już w tym roku z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. To więcej niż w całym 2017 r. Tylko w listopadzie odnotowano ponad 700 upadłości (przy średniej za poprzednie miesiące nieco ponad 500). To rekord nie notowany dotąd w żadnym z miesięcy. Najmłodszy bankrut miał 12 lat, a najstarszy 93 lata.

Przez kilka lat ustawa o upadłości konsumenckiej, dająca osobie fizycznej prawo „zbankrutowania” raz na 10 lat, była niemal „martwa”. Bardzo skomplikowana procedura, mnóstwo obostrzeń i warunków, praktycznie uniemożliwiały skorzystanie z tej formy uporządkowania swojego zadłużenia przez wiele osób. Rocznie odnotowywano po kilka, kilkanaście przypadków ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Przybywa bankrutów

Dopiero zmiany wprowadzone w 2015 r. uprościły przepisy i od tego czasu stale rośnie liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich. W całym 2016 r. odnotowano ich 4.434, w 2017 – 5.535, a w ciągu 11 miesięcy br. – 5.843. Według szacunków Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, rok 2018 zakończy się liczbą ponad 6.500 upadłości, czyli blisko 20% więcej niż przed rokiem.

Z analizy danych za I półrocze 2018 r. wynika, że najmłodszy bankrut miał 12 lat, a najstarszy 93 lata. Średnia to 51 lat. Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (23%) i 60-69 lat (22%). Częściej ogłaszane jest bankructwo kobiet (56%) niż mężczyzn.

Najwięcej upadłości odnotowano w województwach mazowieckim (20,82%), śląskim (12,56%) i małopolskim (7,74%). Najrzadziej z tej formy uregulowania swoich spraw finansowych korzystali mieszkańcy województw lubuskiego (1,90%) i lubelskiego (1,81%).

Aktualny stan prawny

Upadłość konsumencka pozwala dłużnikowi uporać się ze swoim zadłużeniem, którego nie może regulować zgodnie z wiążącymi go umowami. Ważne, że z tej formy uregulowania swoich finansów mogą obecnie korzystać tylko ci, którzy znaleźli się w kłopotach nie z własnej winy, np. wskutek choroby, niespodziewanych okoliczności życiowych.

Uczciwe przyznanie się do kłopotów, pokazanie całego swojego majątku, aktywne rozmowy z wierzycielami o spłacie zadłużenia, dają sądowi podstawy do określenia planu spłaty długów. Zobowiązania, które nie zostaną w jego ramach spłacone, mogą zostać przez sąd umorzone. Taką procedurę można przeprowadzić raz na 10 lat.

Na 2019 r. planowane są kolejne zmiany w ustawie o upadłości konsumenckiej. Prawo do ogłoszenia bankructwa, w myśl przygotowywanych przepisów, mają otrzymać także osoby, które swoimi działaniami, np. wskutek niedbalstwa, lekkomyślności, doprowadziły do swojej trudnej sytuacji finansowej. Rozważane jest także wydłużenie okresu spłaty długu.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Nasi Partnerzy