SARON zastąpił LIBOR

2022.01.21
SARON zastąpił LIBOR

Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się wskaźnik oprocentowania kredytów walutowych denominowanych we frankach szwajcarskich (CHF). Dotychczas stosowany LIBOR CHF zastąpił SARON. To efekt rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej w sprawie wyznaczenia ustawowego zamiennika dla niektórych terminów zapadalności stopy LIBOR dla franka szwajcarskiego.

Brytyjski organ nadzoru finansowego – Financial Conduct Authority (FCA) – wiosną 2021 r. ogłosił, że nie będzie już opracowywał wskaźników referencyjnych LIBOR dotyczących oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie (jego odpowiednikiem dla rynku międzybankowego w Warszawie jest WIBOR). Decyzja była pokłosiem formułowanych od dawna zarzutów, że LIBOR nie jest reprezentatywny i banki mogą manipulować jego wysokością. Decydujące znaczenie dla zaniechania publikowania LIBOR-u miała zapowiedź opuszczenia przez szereg banków grona podmiotów przekazujących dane wejściowe niezbędne do opracowania wskaźnika, przez co utraciłby on ostatecznie reprezentatywność.

Informacja o zaprzestaniu publikacji wskaźnika LIBOR, od którego było uzależnione oprocentowanie wielu kredytów denominowanych w walutach obcych, nowym elementem, rozbudziła obawy o przyszłość zobowiązań.

Komisja Europejska zdecydowała o wyznaczeniu zamiennika, co pozwoliło na systemowe rozwiązanie kwestii kontynuacji zawartych dotąd umów. Decyzja ta pozwoliła Jackowi Jastrzębskiemu, przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego na stwierdzenie: - dzięki jednoznacznemu wyznaczeniu zamienników dla wskaźników LIBOR CHF nie ma wątpliwości, że umowy kredytowe zachowują ciągłość po 1 stycznia 2022 r. bez potrzeby ich aneksowania!

Co to oznacza dla klientów

Posiadacze kredytów frankowych nie powinni obawiać się tej zmiany. Banki wyliczają obecnie oprocentowanie oparte o wskaźnik SARON Compound Rate (SARON Compound) dla tych kredytów i pożyczek, które w umowach nie miały skutecznych zapisów o tym, co zrobi bank, gdy dotychczasowy wskaźnik nie będzie dostępny.

Wyznaczenie zamiennika dla wskaźnika LIBOR CHF nie wymaga aneksów do zawartych umów kredytów/pożyczek, tym samym kredytobiorcy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań związanych ze swoim zobowiązaniem. Szczegółowe informacje dotyczące zmian związanych ze wspomnianym na wstępie rozporządzeniem znajdują się w indywidualnej korespondencji przesyłanej przez kredytodawców.

Czym jest SARON?

SARON (skrót od Swiss Average Rate ON), to wskaźnik referencyjny w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych.

Wskaźnik SARON Compound jest zalecanym m.in. przez Narodowy Bank Szwajcarii następcą wskaźnika LIBOR CHF. Jest wpisany na listę wskaźników referencyjnych prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Spełnia wszystkie wymogi prawa europejskiego dotyczące jakości opracowywania wskaźnika referencyjnego.

Z uwagi na różnice metodyczne pomiędzy wskaźnikami SARON i LIBOR CHF, Komisja Europejska wyznaczyła stały spread korygujący, który ma do minimum ograniczyć ekonomiczne skutki wprowadzenia zamiennika dla kredytobiorców. Jest ona różnicą pomiędzy średnimi wartościami wskaźników LIBOR CHF i SARON Compound w okresie 5 lat, przed dniem (5 marca 2021 r.), w którym brytyjski organ nadzoru Financial Conduct Authority ogłosił datę zakończenia publikacji LIBOR CHF. Drobna różnica wartości, którą można obserwować po 1 stycznia 2022 r. spowodowana jest wahaniami stóp procentowych od 5 marca 2021 r.

Analitycy Expander Advisors wyliczyli, że w przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł denominowanego we frankach szwajcarskich i udzielonego na 30 lat w styczniu 2008 r., różnica w wysokości raty wynosi kilka złotych. Są to więc wartości niemal niezauważalne dla kredytobiorców.

  • zamiennik dla LIBOR CHF 1M to SARON Compound Rate 1M wraz ze spreadem korygującym w wysokości - 0,0571%
  • zamiennik dla LIBOR CHF 3M to SARON Compound Rate 3M wraz ze spreadem korygującym w wysokości 0,0031%

Od pierwszego okresu obowiązywania stawki referencyjnej po 1 stycznia 2022 r. oprocentowanie kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich obliczane jest według wzoru:

Oprocentowanie = stawka referencyjna SARON + spread korygujący + stała marża banku określona w umowie kredytowej

Administratorem wskaźnika referencyjnego stopy procentowej SARON jest SIX Financial Information AG z siedzibą w Zurichu.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Nasi Partnerzy