obrotu gotówkowego składają się także koszty druku pieniędzy i ich dystrybucji przez system bankowy, wycofywania z obiegu zużytych banknotów i zniszczonych monet.
Jak płacę? Kartą!
Badania przeprowadzone we wrześniu br. na zlecenie Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService pokazały, że 56 proc. Polaków woli płatności elektroniczne od gotówkowych. Obrót bezgotówkowy respondenci cenili za innowacyjność i nowoczesność, wygodę i oszczędność czasu. Aż 86 proc. wskazało, że spontanicznym sposobem dokonania płatności jest dla nich sięgnięcie po kartę płatniczą. Trudno się temu dziwić, skoro w portfelach Polaków jest już ok. 38 mln kart płatniczych, z których ok. 30 mln to karty zbliżeniowe.
Wielu z nas nie wyobraża już sobie dziś życia bez bankowości elektronicznej, zwłaszcza internetowej. Według danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, wartość transakcji internetowych wynosi rocWyniki badań przeprowadzonych przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności wskazują, że około 40 proc. Polaków nie wyobraża sobie życia bez gotówki. Tymczasem koszty obrotu gotówkowego szacowane są na ok. 18,5 mld zł rocznie, czyli więcej niż państwo wydaje na szkolnictwo wyższe!
Większość transakcji w Polsce, zwłaszcza na mniejsze kwoty, nadal realizowana jest w formie gotówkowej, głównie z powodu braku możliwości płatności bezgotówkowej. Dzięki różnym akcjom informacyjnym i promowaniu płatności bezgotówkowych powoli się to zmienia. Coraz więcej osób dostrzega zalety płatności kartą czy smartfonem i oczekuje od sprzedawców umożliwienia takich form płatności. Stąd już ok. 500 tys. sprzedawców detalicznych dysponuje w swoich placówkach terminalami płatniczymi. Decydują się na korzystanie z nich nie tylko dla wygody klientów, ale i własnej. Unikają w ten sposób kosztów przeliczania gotówki, zabezpieczania jej czy transportu do banku.
Na wspomniane na wstępie 18,5 mld zł rocznych kosztów znie ok. 4,5 bln zł!
Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba jednak wspomnieć, że niemal 20 proc. naszych rodaków nie ma nadal konta w banku i większość z nich nie widzi potrzeby posiadania go. Na dodatek spośród tych, którzy korzystają z konta bankowego, ok. 30 proc. nie używa bankowości elektronicznej.
Wizja przyszłości
Wszystkie te dane przypomniano z okazji obchodzonego w październiku Dnia Płatności Bezgotówkowych. Jednym z elementów obchodów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych na wizję płatności bezgotówkowych w przyszłości. Zdaniem autorów wielu prac, zapomnimy o płatnościach kartą czy smartfonem. W przyszłości do identyfikacji wystarczy scan naszego oka czy odcisk palca.