Złota inwestycja

2017.04.07
Złota inwestycja

Gdzie ulokować pieniądze, skoro przeciętne oprocentowanie lokat krótkoterminowych wynosi ok. 1 procenta w skali roku, a inwestycja w fundusze inwestycyjne lub akcje na giełdzie papierów wartościowych obarczona jest bardzo dużym ryzykiem w niepewnych czasach, w jakich żyjemy? Okazuje się, że do łask wraca zamiana posiadanej gotówki w złote sztabki. Po okresie spadków kruszec notuje wzrost notowań i cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.
Mennica Polska podała, że w 2016 r. sprzedano na świecie 1029 ton złotych sztabek i monet inwestycyjnych, co stanowi wzrost o ok. 2 proc. w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to sprzedano 1012 ton. W Polsce wynik jest dużo bardziej spektakularny. Sama tylko Mennica Polska odnotowała wzrost sprzedaży produktów inwestycyjnych aż o 28 proc. Największy odsetek sprzedaży zapewniły Mennicy 100-gramowe sztabki, których sprzedano łącznie aż za 35 mln zł, czyli o 2 mln więcej niż w 2015 r. Lawinowo wzrosła za to sprzedaż sztabek o wadze 1, 2 i 5 gramów, z kilku tysięcy w 2015 r. do kilkunastu tysięcy sztuk w 2016 r.
Światowy popyt na złoto jest coraz wyższy. W 2016 r. osiągnął poziom 4,3 tys. ton i był najwyższy od trzech lat. Co ciekawe, największe wzrosty odnotowywane są w segmencie złotych produktów inwestycyjnych, a spada zapotrzebowanie na złoto ze strony banków centralnych i branży jubilerskiej. O coraz większym zainteresowaniu zlotem jako sposobem na ulokowanie posiadanego kapitału świadczą też wyniki sprzedaży tzw. ETF-ów, czyli specjalnych funduszy, które pomnażają kapitały nabywców jednostek inwestując wyłącznie w złoto. Rok 2016 r. był drugim, po rekordowym 2009 r. (przypomnijmy, że był to szczytowy rok kryzysu finansowego, który wybuchł rok wcześniej), po względem sprzedaży tego typu instrumentów.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Nasi Partnerzy