Zapomniałeś karty albo pobliski bankomat nie działa, a Ty potrzebujesz pieniędzy? Nie panikuj! Są alternatywne sposoby wypłaty gotówki. Żeby móc z nich skorzystać trzeba się jednak wcześniej przygotować na takie awaryjne sytuacje.
„Żywy” pieniądz
Choć szybko oswoiliśmy się z różnymi nowinkami w bankowości elektronicznej i mobilnej, to jednak ciężko nam się rozstać z gotówką. Wg badań Narodowego Banku Polskiego, w Polsce nadal ok. 80 proc. transakcji realizowanych jest przy pomocy gotówki. Jako główne powody korzystania z niej ankietowani podają ograniczone możliwości wykonywania transakcji bezgotówkowych (to się szybko zmienia, coraz więcej i coraz mniejszych punktów obsługuje transakcje bezgotówkowe), szybkość płatności gotówkowych oraz wygodę.
Zapomina się przy tym o „ciemnych” stronach noszenia gotówki – możliwość bezpowrotnej jej utraty w przypadku napadu rabunkowego, kłopotach z wydaniem reszty z banknotów o dużym nominale przy zakupach za niewielką kwotę, czy o wadze bilonu, który potrafi ciążyć w kieszeni.
Trzeba obiektywnie przyznać, że są sytuacje, gdy gotówka jest naprawdę niezbędna. Sięgamy więc wtedy po nasze karty płatnicze i rozglądamy się za najbliższym bankomatem (czasem z bólem serca, bo mamy świadomość, że wypłata z „obcego” bankomatu to na ogół konieczność zapłacenia prowizji). Co jednak zrobić w sytuacji, gdy karta gdzieś się zawieruszyła, albo w okolicy nie ma bankomatu? Jest kilka sposobów na takie trudne sytuacje.
BLIK
Kilka największych polskich banków połączyło siły i stworzyło system płatności mobilnych BLIK. Do korzystania z niego wystarczy smartfon, na którym zainstalujemy aplikację bankowości mobilnej swojego banku. Drugi niezbędny element to bankomat obsługujący BLIK (ze znalezieniem takowego nie ma większych problemów i szybko przybywa urządzeń z tą funkcją) lub sklep z terminalem dostosowanym do płatności BLIK-iem (ich liczba rośnie lawinowo).
Wypłata pieniędzy z bankomatu czy płatność w sklepie stacjonarnym lub internetowym z użyciem BLIK-a są bardzo proste. Wystarczy po podejściu do bankomatu (terminala płatniczego, zatwierdzając transakcję w sklepie komputerowym) wybrać opcję BLIK, uruchomić na smartfonie aplikację mobilną, wygenerować kod BLIK (jest on ważny 120 sekund), wpisać go na klawiaturze bankomatu, terminala płatniczego czy w systemie płatniczym sklepu internetowego i potwierdzić operację na swoim telefonie po otrzymaniu wiadomości. Co ważne, w większości banków korzystanie z BLIK-a nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Traktują one wypłatę pieniędzy kodem BLIK z każdego bankomatu jak skorzystanie z urządzenia „własnego”.
BLIK to także prosty sposób na umożliwienie komuś, np. dziecku przebywającemu na wycieczce lub wakacjach, wypłaty pieniędzy. Odbiorca dostaje na swój telefon tzw. czek BLIK z kodem, który musi wpisać na klawiaturze bankomatu, by wypłacić przekazaną mu kwotę.
Cash back
To sposób wypłaty pieniędzy przy okazji dokonywania zakupów. Szybkie znalezienie w pobliżu sklepu z odpowiednimi terminalami może być łatwiejsze niż poszukiwanie sprawnego bankomatu, bo wg danych Narodowego Banku Polskiego usługę cash back oferuje ok. 110 tysięcy placówek handlowo-usługowych w całej Polsce.
Żeby móc skorzystać z tej usługi trzeba coś w danym sklepie kupić i nie ma żadnych ograniczeń pod względem wartości zakupu. Istotne ograniczenie, to kwota limitu wypłaty. Karty systemu Visa pozwalają na wypłatę w ten sposób maksymalnie 300 zł, a karty Mastercard – 500 zł. Istnieje też oczywiście ryzyko, zwłaszcza rano, że w kasie nie będzie potrzebnej nam kwoty.
Większość z dużych banków nie nalicza za skorzystanie z cash back żadnych prowizji. W tych, które ją pobierają, jest ona zdecydowanie niższa niż za wypłatę z „obcych” bankomatów.
Wirtualna karta płatnicza
Kolejna bardzo przydatna rzecz, to wirtualna karta płatnicza, czyli „klon” naszej „tradycyjnej” – plastikowej karty, zapisany w naszym telefonie (aparat musi posiadać funkcję NFC). Wystarczy przyłożyć telefon do terminala płatniczego (tak, jak to robimy przy płatnościach zbliżeniowych używając karty) i transakcja jest już zrealizowana.
Funkcję wypłat zbliżeniowych posiada coraz więcej bankomatów i w podobny sposób – tylko przykładając telefon do czytnika – można z nich wypłacić gotówkę.
Dodatkowa karta
Nie od rzecz będzie też wspomnieć o posiadaniu kilku kart płatniczych, najlepiej różnych banków i różnych operatorów (np. Visa i MasterCard) i przechowywaniu ich w różnych miejscach. Po pierwsze dlatego, że ryzyko utraty wszystkich kart jest dużo mniejsze niż utrata tej jedynej. Po drugie, mało prawdopodobne wydaje się równoczesne wystąpienie awarii czy przerw technicznych w kilku bankach czy u operatorów wszystkich systemów kart płatniczych. Po trzecie, posiadanie kart różnych banków zwiększa szanse na znalezienie bankomatu, z którego wypłata gotówki nie będzie się wiązała z dodatkową prowizją lub będzie ona niższa.
W ostateczności można nawet wypłacić pieniądze używając karty kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku oprocentowanie naliczane jest od dnia wypłaty i trzeba jak najszybciej uregulować wypłaconą kwotę, by nie narazić się na wysokie koszty odsetek.
Jak widać, możliwości zdobycia gotówki w sytuacji, gdy „nasz” bankomat nie działa lub zawieruszyła się gdzieś nasz podstawowa karta płatnicza jest naprawdę wiele. Trzeba jednak wcześniej pomyśleć o założeniu przynajmniej dwóch kart płatniczych różnych operatorów czy o zainstalowaniu aplikacji mobilnej na swoim smartfonie. I przede wszystkim nie bać się nowinek technologicznych oferowanych przez banki. Skoro coraz częściej musimy płacić bankom za ich usługi, to korzystajmy w pełni z tego, co nam proponują dla naszej wygody i bezpieczeństwa.