Jak płacić „mądrze”? Poradnik zakupowy

2023.06.12

Płatności podczas wyjazdów za granicę, rozliczenie wspólnych wydatków ze znajomymi, okazje zakupowe na zagranicznych portalach aukcyjnych, to tylko wybrane przykłady sytuacji, w których zadajemy sobie pytanie jak to zrobić, by było szybko, tanio i bezpiecznie… Oto kilka porad i sugestii, które pomogą w rozstrzygnięciu wielu dylematów.

Płacąc w Polsce za wydatki na własne potrzeby, większość osób na ogół nie zastanawia się, jak to zrobić; po prostu sięga po gotówkę lub kartę płatniczą, ewentualnie korzysta z Blika. W zasadzie zwracamy uwagę tylko na to, by zrealizować warunki, które pozwolą uniknąć opłaty za „plastik”. Na ogół nie mamy świadomości, że z konkretną kartą w określonych miejscach mogą być związane rabaty, odzyskanie części wydatków czy inne bonusy. O różnych praktycznych szczegółach dotyczących płatności zaczynamy myśleć dopiero w chwili, gdy stajemy przed koniecznością dokonania ich w nietypowych sytuacjach, np. podczas zagranicznego wyjazdu czy wypadu ze znajomymi, znajdując ciekawą ofertę na zagranicznym portalu aukcyjnym. Wówczas pojawia się myśl, jak to zrobić w wygodny sposób, nie narażając się przy tym na dodatkowe koszty i niebezpieczeństwo.

Płatności za granicą

Przed laty każdy zagraniczny wyjazd poprzedzony był główkowaniem, ile waluty zabrać, wędrówką po kantorach, by kupić ją jak najtaniej i skrzętnym chowaniem pieniędzy w walizce. Dziś można zapomnieć o tych problemach – mamy dostęp do kont walutowych, możemy wymieniać walutę online i w każdej chwili uzupełnić zasoby, by móc swobodnie płacić kartą. Pojawił się za to inny dylemat – z którego kantoru internetowego skorzystać, jaką kartą się posługiwać, by było tanio i bezpiecznie.

Wybierając kantor internetowy należy zwrócić uwagę na stosowany spread (różnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty) oraz ewentualne dodatkowe prowizje. Nie bez znaczenia jest też czas przeprowadzenia całej operacji od momentu wysłania złotówek po chwilę otrzymania potrzebnej waluty. Na ogół dzieje się to błyskawicznie, nie ma oczekiwania na rozliczenia międzybankowe, gdyż największe kantory internetowe posiadają swoje rachunki w najpopularniejszych bankach.

Jak chodzi o kartę płatniczą, to najlepiej wybrać taką, która ma funkcję wielowalutową, czyli można ją „podpiąć” do konta walutowego. Dzięki temu podczas dokonywania płatności „plastik” automatycznie pobierze należność z konta w danej walucie i tym samym unikniemy kosztów związanych z przewalutowaniem.

Jeśli nie dysponujemy kartą wielowalutową lub nie może ona spełnić swojej roli, gdyż nie posiadamy na koncie wystarczającej ilości waluty albo jesteśmy w kraju, w którego walucie nie posiadamy rachunku, płatność zostanie rozliczona z konta złotówkowego. W takiej sytuacji bardzo ważne są zasady przewalutowania oraz wysokość opłat pobieranych przez bank przy dokonywaniu takiej operacji. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy przeliczenie należności odbywa się po kursie organizacji płatniczej (w Polsce najpopularniejsze są karty Visa i Mastercard) i nie ma prowizji za przewalutowanie. Możliwy jest też wariant, że organizacja płatnicza przeliczy transakcję z „egzotycznej” waluty na euro czy dolary, a kwestię rozliczenia jej w złotówkach pozostawi bankowi. Jeśli stosuje on wysoki spread i na dodatek pobiera prowizję za przewalutowanie, to będzie nas to bardzo drogo kosztowało.

Prośba o przelew

Nieco innych kłopotów nastręcza wspólny wyjazd czy wyjście na miasto ze znajomymi. Najprościej jest by, rezerwacji noclegu, płatności za posiłek czy inne usługi dokonała jedna osoba. Wówczas pojawia się kwestia wzajemnych rozliczeń. O ile sprawę podziału kosztów rezerwacji można spokojnie załatwić przed wyjazdem dokonując przelewu, to wydatki podczas spotkań najlepiej rozliczyć jak najszybciej, by nie narażać się na powstanie niezręcznej sytuacji, gdy zapomnimy o uregulowaniu swojej części należności. Trudno jednak wymagać, by każdy znał numer swojego konta, był go w stanie podać podczas spotkania.

Rozwiązaniem tego problemu jest prośba o przelew wysłana na numer telefonu osoby, która jest nam winna pieniądze. Wystarczy skorzystać z usługi Blik w aplikacji mobilnej swojego banku, wybrać opcję prośba o przelew i na liście kontaktów wskazać osobę, do której ją skierujemy oraz określić kwotę, o którą prosimy. W momencie gdy odbiorca zaakceptuje w aplikacji mobilnej otrzymaną prośbę (informacja o niej ma formę powiadomienia push), zawarta w niej kwota trafi z jego rachunku na ROR nadawcy prośby. Szybko i bezpiecznie, bez konieczności podawania numeru konta. Oczywiście pod warunkiem, że obie strony korzystają z Blika i na dodatek „ich” banki udostępniają funkcję prośba o przelew.

Mechanizm ten można zastosować też podczas zrzutki na prezent, rozliczenia kosztów benzyny czy w innych sytuacjach, gdy konieczne jest uregulowanie swojej części należności.

Płatności za portalach zagranicznych

W dobie powszechnego dostępu do Internetu i płatności bezgotówkowych nie ma przeszkód, by potrzebne rzeczy kupować nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wówczas pojawia się kwestia wyboru sposobu płatności, by koszty operacji nie zniweczyły trudu włożonego w wyszukanie tańszej oferty oraz sprawa bezpieczeństwa transakcji.

Metodą płatności może być przelew lub płatność kartą. W pierwszym przypadku, jeśli pieniądze mają być pobrane z konta złotówkowego, trzeba zwrócić uwagę na koszt przewalutowania. Dobrze jest więc posiadać więcej niż jeden ROR i do dokonania płatności wybrać ten prowadzony w banku, który stosuje korzystniejsze warunki. Nie bez znaczenia jest też koszt samego przelewu.

Decydując się na płatność kartą, kryteria wyboru „plastiku”, którego użyjemy będą identyczne z tymi, o których wspomnieliśmy przy okazji płatności za granicą.

Omawiając sprawę zakupów na zagranicznych portalach aukcyjnych, warto też mieć na względzie kwestie bezpieczeństwa, czyli korzystać ze znanych i popularnych witryn, które stosują odpowiednie zabezpieczenia płatności, pomagają w rozwiazywaniu sporów między kupującym a sprzedającym. Zaskakująco niska cena na nieznanej szerzej platformie może być wabikiem, który ma przyciągnąć klientów, by prowadzący portal mógł zdobyć dane ich kart płatniczych i wykorzystać je w celu dokonania przestępstw. Nieotrzymanie zamówionego towaru będzie wówczas niewielką szkodą w porównaniu z innymi skutkami kradzieży danych.

Wiele możliwości, warto śledzić nowości

Banki i niezależne podmioty nieustannie pracują nad nowymi metodami płatności, konkurują między sobą nie tylko wysokością opłat, ale i upraszczaniem procedur, skracaniem czasu dokonywania transakcji. Pandemia zintensyfikowała te działania, wpłynęła na pojawienie się wielu nowinek ułatwiających życie. Warto śledzić informacje na ten temat, korzystać z nowych usług i możliwości. Tym bardziej, że wprowadzeniu ich na rynek często towarzyszą promocje, w których można zyskać atrakcyjne premie, także za polecenie ich znajomym.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Nasi Partnerzy